وارد شوید ثبت نام

راهنمای خرید اجاق گاز

آژانس دیجیتال مارکتینگ آرکاوبآژانس دیجیتال مارکتینگ آرکاوب
192 بازدید

خرید محصولات و لوازم آشپزخانه به دلیل وجود تنوع بسیار زیادی که دارد، بسیار مشکل است. شما باید از بین انواع برندهای مختلف دست به انتخاب بزنید. انواع برندها و شرکت های مختلف خود به تولیدات مختلف با رنگ ها و طرح های گوناگون باعث شده است که کار سخت تر بشود. اجاق گاز به عنوان یکی از مهمترین و ضروری ترین وسایل هر آشپزخانه ای است که در روز معمولاً با آن سر و کار داریم. پرکاربردی این محصول و تاثیری که در زیبایی آشپزخانه دارد، باعث می شود تا در انتخاب یک اجاق گاز شیک و بروز دقت بیشتری کنیم. فروشگاه اینترنتی میلو کالا در این مقاله به بررسی کامل و راهنمای خرید اجاق گاز می پردازد.

نکات مهم که قبل از خرید اجاق گاز باید بدانید

در خرید هر محصولی باید به ویژگی ها و کاربردی بودن آن محصول دقت کرد. محصولی که خریداری می کنیم باید بر اساس نیاز ما انتخاب شود. قطعاً خرید یک اجاق گاز برای یک خانواده کم جمعیت با خرید اجاق گاز برای یک رستوران کاملاً متفاوت است. پس در هنگام خرید اجاق گاز باید به نکات مهمی توجه کرد که در این مقاله به آن می پردازیم.

 • نوع طراحی

در هنگام خرید وسایل آشپزخانه سوالات متعددی ذهن شما را به خود مشغول می کند. خرید اجاق گاز نیز از این امر مستثنی نیست. وقتی تصمیم به خرید اجاق گاز می گیرید، سوالاتی مثل؛ اجاق گاز صفحه بخرم یا اجاق گاز ایستاده؟ اجاق گاز توکار بخرم یا اجاق گاز مبله؟ اجاق گاز فرگاز بخرم؟ یا اجاق گاز فرگاز بخرم یا دوقلو و سوالاتی از این قبیل را باید پاسخ دهید. اجاق گاز بر اساس نیاز ما طراحی شده اند. پس باید به انواع اجاق گاز بر اساس نوع کاربردی که برای ما دارد توجه کنیم. انواع طرح های مختلف اجاق گاز را  در زیر معرفی می کنیم؛

 • اجاق‌ مبله یا ایستاده

به طور کلی اجاق گاز ها به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. این تقسیم بندی شامل؛ 1- اجاق گاز صفحه ای و 2- اجاق مبله یا ایستاده می شود. هر کدام از این دو دسته اصلی به انواع و طرح های مختلف تقسیم می شوند. کاربرد اجاق گاز ایستاده با اجاق گاز صفحه ای خیلی متفاوت است.

اگر شما فردی هستید که روزانه یا حتی در هفته چند بار به سراغ پختن غذاهایی می روید که به فر نیاز دارد پیشنهاد می کنیم از اجاق گازهای ایستاده استفاده کنید. این اجاق ها به دلیل داشتن فر، امکان پخت انواع غذاهای کبابی، انواع پیتزا و لازانیا، کیک ها و کاپ کیک ها را فراهم می کند. داخل این اجاق گاز فضایی برای قرار دادن ماهی تابه و سینی های سرخ کن و غیره دارد.

راهنمای خرید اجاق گاز
راهنمای خرید اجاق گاز (میلو کالا)
 • فرگاز

امروزه استفاده از اجاق گازهای صفحه ای بسیار گسترش پیدا کرده است. فضای کم گازهای صفحه ای باعث شده است تا عده ی زیادی به سراغ این اجاق گازها بروند. اما با این همه هنوز استفاده از اجاق فرگاز ضروری به نظر می رسد و افرادی که به دنبال پخت غذاهای با حرارت غیر مستقیم هستند از این نوع اجاق گاز استفاده می کنند.

راهنمای خرید اجاق گاز
راهنمای خرید اجاق گاز (میلو کالا)
 • فرگاز دوقلو

همان طور که اشاره شد از اجاق گازهای فر دار فقط برای پختن غذا استفاده نمی شود. از این نوع اجاق ها برای گرم نگهداشتن غذا، کباب کردن (وجود مکانیزم جوجه گردان) و غیره استفاده می شود. تصور کنید که مهمان دارید و دو نوع غذا می خواهید تهیه کنید و یک فر کفاف کارتان را نمی دهد. اجاق گازهای فر دار دو قلو در این مواقع به کمکتان می آید و مشکل شما به راحتی حل می شود. این اجاق گازها دو محفظه ی جدا برای پخت غذاهای کبابی و … دارند.

 • اجاق‌ توکار

اجاق گازهای توکار یا اجاق گازهای صفحه ای در حال حاضر طرفدار زیادی دارند. علت اصلی این مورد آن است که اجاق گازهای توکار فضای کمتری را اشغال می کنند و ظاهر مناسب و جذابی دارند. این اجاق گازها به دلیل طرح بندی و جذابیتی که دارند با دکوراسیون آشپزخانه مچ می شوند و باعث می شوند تا زیبایی آشپزخانه دو چندان شود. اجاق گازهای صفحه ای بر روی کابیت آشپزخانه نصب می شود و مخصوص همان خانه است. اگر مستاجر باشید و خانه ای را اجاره کنید که آشپزخانه آن اجاق گاز صفحه ای داشته باشد، یک وسیله ی کمتری در هنگام نقل و انتقال جابجا می کنید.

راهنمای خرید اجاق گاز
خرید اجاق گاز توکار

طرح ها و مدل های مختلفی از این نوع اجاق گاز در بازار موجود است. این اجاق گاز به صورت چند ضلعی، مستطیل، دایره و بیضی شکل و هم به صورت گازی و هم برقی تولید می شود. تعداد شعله ها در این اجاق گاز ها متفاوت است اما پرفروش ترین مدل های آن چهار و یا پنج شعله دارند.

 • اجاق‌ چندکاره

امروزه با پیشرفت علم، تنوع محصولات بیشتر شده است و کاربرد و کارایی آنها نیز تغییر کرده است. به طوری که ما هر روز با یک طرح و مدل جدیدی از محصولات آشپزخانه مواجه می شویم که چندکار را به صورت همزمان انجام می دهند. یکی از این نمونه های اجاق گاز چند کاره است.

همان طور که از اسم محصول پیدا است چند کار را با هم انجام می دهد. این اجاق گازها گونه ها و طرح های مختلفی دارند. در بعضی از این اجاق گازها مخزن آبی تعبیه شده است که از طریق آن شما می توانید غذاهای آب پز پخت کنید. درب این اجاق گازها به عنوان فضایی برای پخت نان است و وقتی درب آنها را برعکس می کنید به عنوان یک تابه عمل می کند و می توانید غذای مورد نظر خود را در این اجاق بپزید. امکان سرخ کردن غذا، امکان کباب کردن و پخت مرغ بریانی و غیره از جمله مواردی است که اجاق گازهای چندکاره انجام می دهند.

 • اندازه اجاق گاز

با توجه به طرح ها و مدل های مختلفی که اجاق گازها دارند، در اندازه های مختلفی نیز تولید می شوند. شما در هنگام خرید این محصول باید به نکاتی از قبیل اندازه اجاق گاز نیز توجه کنید. یکی از ملاک های انتخاب اندازه اجاق گاز این است که به میزان استفاده از آن نگاه کنید. یعنی اگر در خانواده کم جمعیت زندگی می کنید، اجاق گاز کوچک تر و اگر خانواده ای پرجمعیت دارید و از اجاق گاز بیشتر استفاده می کنید به همان نسبت اجاق گاز بزرگتر را خریداری کنید. اندازه آشپزخانه ی شما نیز در انتخاب اندازه اجاق گاز تاثیر دارد. قطعاً در یک آشپزخانه کوچک نمی شود یک اجاق بزرگ قرار داد. اجاق گازهای صفحه ای با توجه به فضای کمی که می گیرند پیشنهاد خوبی برای آشپزخانه های کوچک است. در مقابل اجاق گازهای مبله یا ایستاده فضای بیشتری می گیرند.

راهنمای خرید اجاق گاز
خرید اجاق گاز چهار شعله

یک نکته خیلی مهم در انتخاب اجاق گاز این است که شما چقدر علاقه به پخت شیرینی و کیک و کباب و مرغ بریانی دارید. اگر اجاق گاز صفحه ای بخرید و علاقمند به پخت این نوع غذاها باشید باید یک وسیله دیگری را نیز به آشپزخانه خود اضافه کنید. یک فر یا تستر که با آن بتوانید نیازهای غذایی خود را برآورده کنید. عرض اجاق گازهای مبله یا ایستاده  و همچنین اجاق گازهای صفحه ای یا توکار در اندازه های 50 تا 90 سانتیمتر است. ضخامت اجاق گازهای صفحه ای حدود 7 سانتیمتر است.

 • توان حرارتی اجاق گاز

میزان گرمایی که از شعله های اجاق گاز خارج می شود را توان حرارتی اجاق گاز می نامند. این میزان در اجاق گازهای مختلف، متفاوت است. اجاق گازهای تک شعله و همچنین اجاق گازهایی که برای رستوران ها سفارش داده می شود از توان حرارتی بالاتری برخوردارند. در هنگام خرید اجاق گاز باید به موارد استفاده از آن دقت کرد. معمولاً توان حرارتی را بر اساس کیلووات می سنجند. این توان برای هر شعله ی اجاق گاز در مدل های خانگی آن حدود 2 کیلووات است. توان حرارتی شعله های مختلف با هم یکسان نیستند و بعضی کمتر و بعضی بیشتر است.

راهنمای خرید اجاق گاز
بررسی خرید اجاق گاز

اجاق گازهایی که توان حرارتی بالایی دارند و این توان نزدیک به  4 کیلووات است، حرارت بیشتری به غذا می رسانند و باعث می شوند تا غذا زودتر آماده شود. اما معایبی هم دارند. یکی از عیوب این اجاق گازها این است که تنظیم دما در این اجاق گازها مشکل است. یعنی شما نمی توانید دما را از یک اندازه مشخصی کمتر کنید.

 • جنس اجاق گاز

علاوه بر موارد بالا جنس اجاق گاز نیز از مواردی است که باید در هنگام انتخاب و خرید به آن دقت کرد. جنس اجاق گازها اغلب یا استیل است یا شیشه ای، اجاق گازهای سرامیکی و همچنین ترکیب شیشه با اجناس دیگر نیز در بازار دیده می شود. اجاق های استیل به دلیل استقامت بالا و جذابیتی که دارند، مورد پسند خیلی از افراد قرار می گیرند.

راهنمای خرید اجاق گاز
راهنمای خرید اجاق گاز (میلو کالا)

مواد غذایی که بر روی این اجاق گازها ریخته شود، به راحتی پاک می شود. این قابلیت تمیز کردن آسان این نوع اجاق گازها به دلیل صیقلی و براق بودن آنها است. اجاق گازهای سرامیکی و اجاق های شیشه ای نیز همانند اجاق های استیل به راحتی قابل تمیز کردن هستند و در برابر دمای بسیار بالا هم مقاوم هستند.

 • تعداد شعله

همان طور که اشاره شد، تعداد شعله در اجاق گازها، متفاوت است. این تعداد را باید از یک تا 5 شعله در نظر گرفت. اجاق گازهایی که یک شعله دارند را تک شعله می گویند. به همین ترتیب اجاق گازهای 2، 3، 4 و 5 شعله هم در بازار موجود است. تعداد شعله در اجاق گازها بر روی اندازه آنها نیز تاثیر می گذارد. به طوری که اجاق گازهای با تعداد شعله بالا عرض بیشتری دارند.

راهنمای خرید اجاق گاز
بررسی خرید اجاق گاز
 • فندک اتوماتیک

در بیشتر اجاق گازهایی که تولید می شود فندک اتوماتیک تعبیه شده است. این فندک ما را از کبریت بی نیاز کرده است. با فشار دادن و چرخاندن ولوم شعله، فندک عمل می کند و باعث می شود که اجاق گاز روشن شود. فندک ها به دو صورت اتوماتیک و غیر اتوماتیک هستند. در فندک های اتوماتیک همزمان با چرخش ولوم شعله، گاز آزاد شده و فندک عمل می کند. اما در فندک های غیر اتوماتیک یک دکمه ی دیگری مخصوص فندک تعبیه شده است که باید همزمان با فشار دادن آن دکمه، ولوم شعله را نیز بچرخانید.

راهنمای خرید اجاق گاز
راهنمای خرید اجاق گاز (میلو کالا)
 • ترموکوپل

بحث ایمنی در اجاق گازهای جدید بسیار مورد تاکید بوده است. به طوری که در این اجاق گاز ها از ترموکوپل استفاده می شود تا در صورت خاموشی اجاق گاز، گاز به بیرون نشت نکند و قطع شود. این قطعه به این صورت عمل می کند که در صورت سر رفتن غذا و یا خاموشی شعله به هر دلیل دیگر، این قطعه جریان گاز را قطع می کند و از انتشار گاز جلوگیری می کند.

اجاقِ برقی یا گازی؟

اجاق به دو نوع برقی و گازی تقسیم می شود. اجاق ها مورد پسند افراد مختلف هستند. بعضی ها اجاق های برقی و برخی اجاق های گازی را می پسندند. اگر در جایی زندگی می کنید که گازکشی نشده باشد و گاز نداشته باشید یا باید به سراغ گاز مایع بروید و کپسول های اجاق گازی که با گاز مایع کار می کند را تهیه کنید، یا به سراغ اجاق های برقی بروید. اجاق های برقی به دلیل ایمنی بالاتری که دارند مورد پسند خانواده هایی هستند که بچه کوچک دارند. این اجاق ها نسبت به اجاق های گازی راحتتر تمیز می شوند.

راهنمای خرید اجاق گاز
بررسی و راهنمای خرید اجاق گاز برقی و گازی

هزینه خرید اجاق های گازی و برقی تقریبا یکسان است و قیمت های نزدیک به هم دارند. اما میزان مصرف برق و گاز در این اجاق ها کمی متفاوت است. معمولاً حدود 20 درصد اجاق های گازی نسبت به اجاق های برقی هزینه کمتری را بر روی دوش خانواده می گذارند.

اجاق برقی و مزایا

شاید مهمترین و بهترین مزیت اجاق های برقی ایمنی بالایی باشد که این اجاق ها دارند. با خرید این اجاق ها دغدغه نشت گاز را نخواهید داشت. ظاهر جذاب و شیک این اجاق ها مزیت دیگر آنها نسبت به اجاق های گازی است. این اجاق ها صفحه ای لمسی دارند و به صورت دیجیتالی طراحی شده اند. زمان پخت و پز به دلیل توان بالایی حرارتی که دارند، بسیار اندک است.  شاید در همه مکان ها گاز طبیعی وجود نداشته باشد اما برق در تمامی مناطق کشور وجود دارد (حتی در روستاهای کم جمعیت). این خود به گستره استفاده از این محصول می افزاید. البته که روستائیان و مناطقی که از نعمت گاز بی بهره اند، بیشتر اجاق های گازی با گاز مایع خریداری می کنند.

راهنمای خرید اجاق گاز
راهنمای خرید اجاق گاز (میلو کالا)

اجاق گازی و مزایا

مقرون به صرفه بودن از لحاظ هزینه های مصرفی خانوار یکی از دلایل اصلی خرید اجاق های گازی است.  زیبایی، تنوع اجناس، فضای کم، داشتن فر و طرح و رنگ های مختلف باعث شده است که این مدل از اجاق ها طرفداران خاص خود را داشته باشد.

اندازه و ظرفیت اجاق گاز ها

همان طور که اشاره شد ظرفیت اجاق گازها متفاوت است و از تک شعله تا 5 شعله هستند. در بحث اجاق های ایستاده باید اشاره کرد به این مورد که این اجاق ها هم فر دار هستند و هم طرح فر. در اجاق های طرح فر فضای زیر اجاق خالی است و به عنوان کابینت از آن می شود استفاده کرد. اجاق های فر دار به دو دسته تک و دو قلو تقسیم می شوند. اندازه اجاق گازها نیز به نسبت تعداد شعله هایی که دارند، متفاوت است و در اندازه های مختلف 50 تا 90 سانتیمتری هستند. این اندازه مربوط به عرض اجاق گازها می شود.

ویژگی ‌های یک اجاق گاز مدرن

اجاق گازهای مدرن و امروزی ویژگی های منحصر به فردی دارند که نشان از پیشرفت علم دارد. هر چقدر دانش ما بیشتر شود راحتی و آسایش افراد بیشتر می شود. بشر روز به روز تن پرور تر می شود و دوست دارد تا برای تمام نیازهای خود یک وسیله تولید کند. این مورد یا به تولید یک محصول جدید می انجامد یا باعث ارتقا محصول قدیمی می شود. در زیر به بررسی ویژگی های اجاق گازهای مدرن می پردازیم؛

 • قابلیت گریل کردن

آشپزی به عنوان یک دانش گسترده تبدیل شده است. دانشی که هر روز جدیدتر و بروزتر می شود. با گسترش تنوع در این زمینه، ابزارهای مورد استفاده نیز متحول شده اند. یکی از ابزارهای و اشکالی که به کمک آشپز ها آمده است این است که شما می توانید از قابلیت گریل کردن اجاق ها استفاده کنید. حالت گریل یکی از حالت های فر در اجاق گاز است که با کمک آن شما می توانید ظاهر غذا را جذاب تر کنید. وقتی شما فر را در حالت گریل قرار می دهید، غذا خوشرنگ و طلایی می شود.

 • قابلیت خود تمیزشوندگی

قابلیت خود تمیزشوندگی در اجاق گازهای فر دار یکی دیگر از جنبه های پیشرفت علم در زمینه آشپزی است. این اجاق ها به دو صورت تمیز کننده با بخار و تمیز شونده همرفتی، تمیز می شوند. در تمیز کننده همرفتی شما با روشن کردن دکمه تمیزشونده، فر را روشن می کنید. سپس هر گونه ذرات غذا که به اجاق چسبیده باشد به پودر تبدیل می شود و بعد با یک دستمال مرطوب آن پودرها را پاک می کنید. در حالت تمیز کننده با بخار، بعد از خنک شدن، یک یا دو لیوان آب را در داخل فر قرار می دهیم و سپس دکمه تمیز کننده با بخار را فعال می کنیم. بعد از حدود نیم ساعت این چرخه به پایان می رسد و آنچه باقی مانده باشد را با یک دستمال مرطوب از اجاق خارج می کنید.

راهنمای خرید اجاق گاز
بررسی و راهنمای خرید اجاق گاز
 • هوشمندی

اجاق گازهای هوشمند نسبت به سایر اجاق گازهای معمولی علاوه بر طراحی زیبا، از ایمنی بالایی نیز برخودار هستند. مصرف انرژی این اجاق ها نسبت به سایر محصولات این دسته بسیار پایین تر است. کار کردن با این اجاق ها بسیار راحت است. اجاق گازهای هوشمند را می شود به انواع سیستم عامل های رایانه و موبایل متصل کرد. در اجاق گازهای هوشمند شما می توانید زمان پخت و پز را از راه دور کنترل کنید و همچنین میزان شعله را کم و زیاد کنید. این اجاق ها یک سنسور حساس به دود دارند که در صورت ایجاد دود عمل می کند. صحفه کلید لمسی دارند و به یک سیستم عیب یاب هوشمند متصل هستند. از مهمترین مواردی که میشود اشاره کرد بحث قطع کن شعله در صورت سر رفتن غذا می باشد.

راهنمای خرید اجاق گاز
بررسی و راهنمای خرید اجاق گاز هوشمند
 • امکان پروب دما

بسیاری از اجاق گازها امکان پروب دما را دارند. پروب دما به دیواره های اجاق گاز متصل شده و برای نظارت بر دمای داخلی اجاق گاز در هنگام پختن غذا استفاده می شود. این قابلیت امکان نمایش میزان دما بر روی صفحه نمایش را فراهم می کند و شما از میزان دمای داخل فر اگاه می شوید.

 • قابلیت بخارپز کردن

همان طور که در بخش اجاق گازهای چندکاربره توضیح داده شده است، این قابلیت در بعضی از اجاق ها قرار داده شده است و به ما کمک می کند تا علاوه بر غذاهای کبابی انواع غذاهای بخارپز را نیز تهیه کنیم.

 • فن

شکل فن در همه ی اجاق گازها شبیه هم است. با وجود فن در فر این امکان را داریم که گرما را در درون فر جابجا کنیم. با استفاده از این امکان موجود در اجاق گاز ها و رسیدن گرمای یکسان به همه ی بخش ها، غذای با کیفیت تری خواهیم داشت. این قابلیت کمک می کند که جایی در غذا وجود نداشته باشد که نپخته باشد.

راهنمای خرید اجاق گاز
بررسی و راهنمای خرید اجاق گاز
 • سنسور ها

در اجاق گازهای مدرن سنسورهای جهت تشخیص دود وجود دارد. این سنسور وقتی که دود در فضا ایجاد شود فعال شده و شعله را خاموش می کند. این سنسور ها وقتی شعله به هر دلیلی خاموش شود متوجه شده و جریان گاز را قطع می کنند.

نکات مهم نگهداری از اجاق گاز

برای نگهداری و مراقبت از اجاق گازها توصیه های زیاد وجود دارد که باید به آنها توجه شود. یکی از مواردی که باید حتما رعایت کنید این است که در هنگام تمیز کردن از ابزار نوک تیز و سیم ظرفشویی استفاده نکنید. زیرا این کار باعث می شود که صفحه گاز شما خراش بردارد.

در هنگام تمیز کردن اجاق گاز توجه کنید که اجاق کاملا سرد شده باشد.

اجاق گاز باید در فاصله استانداری با هود قرار بگیرد

زغال قلیان را به صورت مستقیم بر روی اجاق گاز قرار ندهید.

در هنگام تمیز کردن اجاق گاز آب را به صورت مستقیم بر روی آن نریزید. زیرا آب ممکن است به سطح زیرین گاز نفوذ کند و باعث اتصال برق آن شود.

برای نظافت و تمیزی اجاق گاز بهتر است از یک پارچه مناسب و مایع چند منظوره استفاده کنید.

جمع بندی

همان طور که اشاره شد در انتخاب اجاق گاز باید به کاربردی که برای شما دارد و نوع استفاده از آن توجه کنید. پیشنهاد می شود قبل از مراجعه به فروشگاه ها در سایت های مختلف به بررسی انواع اجاق گازها پرداخته و با کاربرد آنها آشنا شوید. کیفیت و امنیت اولین اولویت در انتخاب اجاق گاز باشد.  اجاق گاز را بر اساس فضای آشپزخانه خود انتخاب کنید. در نهایت باید خدمت همه ی شما خوانندگان محترم این مقاله عرض کنیم که نکات ایمنی در خصوص اجاق گازها را هم خود یاد بگیرید و هم به فرزندان خود آموزش دهید.

 

مشاوره رایگان

خرید اجاق گاز

دسته بندی مقاله
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت